Yeni yatırımlarla reklam, grafik baskı ve tasarım alanlarında gücünü arttıran Avrupa Reklam, pazardaki rekabette öne geçmek için Nyala 2 yatırımı gerçekleştirdi.

Pigment Reklam’in Türkiye temsilciliğini ve servis hizmetlerini sürdürdüğü İsviçre merkezli swissQprint yeni nesil baskı makinaları ile müşteri portföyünü genişletiyor. Reklamcılık sektörünün önde gelen firmalarından Avrupa Reklam, yeni baskı makinası yatırımında üstün özellikleri nedeniyle swissQprint’in endüstriyel tip UV baskı makinası Nyala 2’yi tercih etti. Firmanın İstanbul Bahçelievler’deki tesisine kurulumu gerçekleşen makine, Avrupa Reklam’ın ürün portföyünü genişletmesine katkı sunacak.

3.2 x 2 metre baskı genişliğine sahip olan Nyala 2, saatte 206 metrekare baskı gerçekleştirebiliyor. Droptix uygulaması ile 3d efektli baskıları mümkün kılan Nyala 2, zengin baskı malzeme çeşitliliği ile de tercih ediliyor. Üstün renk ve baskı kalitesi ile dikkat çeken Nyala 2 Türkiye pazarında her geçen gün yeni satışlarla gücünü arttırıyor. Yatırımları hakkında bilgi veren Avrupa Reklam Genel Koordinatörü Volkan Doğan, artan fiyat rekabeti ve talep edilen yüksek kalite dengesine dikkat çekti. Doğan, yeni yatırımları hakkındaki soruları yanıtladı.

Avrupa Reklam hakkında bilgi verir misiniz?

Avrupa Reklam 2006 yılında kuruldu. 10 yılı aşkın süredir Açıkhava sektörüne hizmet veriyoruz. Uzun dönem Başakşehir’de faaliyetlerimi sürdürdükten sonra 2016 yılının başında Bahçelievler’deki yeni ve büyük tesisimize geçtik. Şu anda Bahçelievler’de 4 bin metrekare kapalı alanda, en son teknolojilerle ve güçlü bir yaratıcı kadro ile sektöre çözüm sunuyoruz. Indoor ve outdoor çalışmaları başta olmak üzere, araç giydirme, totem, ışıklı tabela ile reklam sektörüne ürün sunuyoruz. Bunun yanı sıra, yurt çapındaki zincir mağazalara özel tasarım, seri imalat ve uygulama konularında hizmet veriyoruz.

Yatırım kararınızı etkileyen müşteri talepleri nelerdir?

Sektörde daha önceden kalite beklentisi ve talebi yüksekti, ancak artan maliyetlerle birlikte fiyat belirleyici unsura dönüştü. Düşük fiyat ile yüksek kalite talebi bizlerin çalışmasını ciddi ölçüde etkiledi. Reklamcılık işinde fiyat bazlı olarak artan rekabetle birlikte, maliyetleri düşürmek ve kaliteyi korumak için makinalaşma zorunlu bir durum haline geldi. Bu gelişimin önemli bir parçası olarak hem yeni tesisimize taşındık hem de yeni makinalarla makine parkurumuzu yeniledik ve genişlettik. Daha fazla iş yaratabilmek ve bu işleri zamanında müşterilere sunabilmek için Nyala 2 bu sürecin önemli bir parçası olarak tesisimizdeki yerini aldı.


Yatırım sürecinde Nyala 2 hangi özellikleriyle tercih sebebi oldu?

İlk etapta fiyat performansı ile Nyala 2 dikkatimizi çekti. Fiyatın yanı sıra, makinayı araştırdıkça güçlü teknik yapısı ve üretkenliği yatırım kararımızı etkiledi. Katman baskı ve 3d efektli baskı özellikleri bizler için yeni pazar olanakları sağlıyor. Nyala 2’nin çok fazla kullanım alanı söz konusu. Baskılarda derinlik hissi veren droptix uygulaması ile bu alanda ciddi bir AR-GE yapmamız gerektiğini hissettik. Nyala 2’nin sunduğu teknolojik üstünlüklerle pazara farklı tasarımlar gerçekleştirebiliyoruz. Nyala 2 ile üretim süreci kısalıp, basitleşirken, üretim için gerekli personel sayısı da en aza iniyor. Mevcut üretkenliğimizi 100 birim olarak tanımlarsak, Nyala 2 ile bunu 1000 birime çıkarmayı hedefliyoruz.

Yatırım sürecinde Pigment Reklam yürüttüğünüz işbirliği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Avrupa Reklam kurulduğu günden bu yana Pigment Reklam ile çalışmasını sürdürüyor. Nyala 2’nin satın alınması süreci yaklaşık bir yıl sürdü ve bu süreç boyunca kendileriyle sürekli görüşme halinde olduk. Makinanın teknik özelliklerini ve potansiyelini bizlere hem numune baskılarla hem de video ile gösterdiler. Sağlıklı bir satın alma süreci yaşadık. Satış sonrasında sundukları teknik hizmet de bu anlamda bizleri Nyala 2’yi en üst seviyede kullanabilecek donanıma getirdi. Teknolojik alandaki yenilikler hakkında bizleri sürekli bilgilendirmelerinden oldukça yararlanıyoruz.

Kaynak: Inkjet Magazine