Avrupa Reklam CEO’su Muharrem Kaya bu ayki Ekonomist Dergisi’nde marka konu başlığı altında röportaj verdi.

GÜÇLÜ MARKA İÇİN İNOVASYON ŞART

2006’da kurulan Avrupa Endüstriyel Reklam, 10 yılda 20 kattan fazla büyüyerek “endüstriyel reklamcılık” sektörünün önemli oyuncuları arasına girdi. Yıllık 10 milyon dolar ciroya sahip şirket; 30’dan fazla kurumsal markaya, binden fazla perakende müşterisine hizmet veriyor. Bu başarının inovasyona, AR-GE’ye ve yaratıcı stratejilere dayandığını söyleyen şirketin CEO’su Muharrem KAYA, bunlar olmadan güçlü bir marka olunamayacağını ifade ediyor.

Ceren ORAL (coral@ekonomist.com.tr)

Endüstriyel reklam ne demek?
Bu kavramı açıklamak için öncelikle endüstri ve reklam başlıklarını ayrı ayrı incelemek gerekiyor. Endüstri, bildiğiniz gibi; belli bir zamanda, makinelerle ham maddeyi işleyerek toplu üretim faaliyetlerini kapsıyor. Reklam ise; bir ürünü, bir markayı tanıtmak, insanların beğenisine sunmak, onu daha istenebilir kılmak ve alınabilir olmasını artırmak amaçlı yapılan tanıtımların genelini oluşturuyor. Bu iki kavramın birleşimiyle ortaya çıkan, markayı tanıtan, konumunu belirleyen, farkındalık yaratan ürünlerin geneli endüstriyel reklamı oluşturuyor.

Avrupa Reklam’ın Avrupa Endüstriyel Reklam’a dönüşümünde makineleşmenin ve seri üretime verdiğimiz önemin yanında pazarlama ve tasarım faaliyetlerindeki yatırımların katkısı büyük.

Sektörün durumu?
Öncelikle sektörün yapısından bahsetmek isterim; Bundan 10-15 sene evvel sektörün kalbi İstanbul’da atıyor diyebilirdik. Ancak özellikle İç Anadolu’da gelişen sanayiyle birlikte büyük üreticiler doğmaya başladı. Bu büyük üreticilerle birlikte büyüyen girişimciler de kendi işletmelerini kurarak pastadan pay almak istedi, haliyle Türkiye geneli ciddi bir reklamcı artışı sağlandı. Şu anda Türkiye çapında yaklaşık 10.000 civarı irili ufaklı üretici var. Yıllık yeni kurulan işletme sayısı 15.000-20.000 civarı, bunun yanına mevcut işletmelerin ihtiyaçlarını da eklediğimizde pastanın büyüklüğünü ve rekabetin keskinliğini anlatabiliriz sanıyorum.

Öncelikle Avrupa Endüstriyel Reklam’ı tanıyabilir miyiz? Ne zaman kuruldunuz ve kaç kişilik bir ekipsiniz?
Avrupa Endüstriyel Reklam olarak 2006’dan beri müşterilerine katma değer oluşturacak ürünler ve hizmetleri deneyimli ve dinamik 100’ü aşkın personelimiz ile sunuyoruz.

Hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz? Sistem nasıl işliyor? Projelendirmeyi nasıl yapıyorsunuz?
Tüm yurt çapında zincir mağazalar, özel tasarım, seri imalat ve uygulama konularında hizmet veriyoruz.
Markaların müşterileri ile karşılama yüzü için ne gerekiyorsa onu üretiyoruz. Şöyle düşünün; bir caddeye çıktığınızda o cadde üzerindeki dükkanların, iş yerlerinin ya da özel alanların, hatta yönlendirme tabelalarının hepsi size bir mesaj vermek için oradalar. İşte Avrupa Endüstriyel Reklam olarak; en iyi, en etkili ve en doğru mesajı verebilmek için müşterilerimize hizmet geliştiriyoruz.

Sistemimiz; servislerimiz ile paralel olarak tam bir uyum halinde seyrediyor. Proje aşamasından, anahtar teslimine kadar olan süreçte, müşterilerimizin doğru bilgiyi alabilmesi için online servisler kullanıyoruz. Müşterilerimiz bizlerle çalışmaya başladıkları andan itibaren, tek bir sistem üzerinden siparişlerini geçebilir, projelerin aşamalarını inceleyebilir, teslimatla ilgili bilgileri sıcağı sıcağına takip edebilir, hatta proje ürünleriyle bu sistem üzerinden etkileşime geçebilirler. Kendimize ait mobil uygulamamız ve buna entegre, projelerimizde kullandığımız IOT sistemleriyle satın aldığınız ürünlerle ve bizlerle her an, her dakika iletişimde kalabilirsiniz. Avrupa Endüstriyel Reklam olarak, Türkiye’de ilk defa bu sektörde uygulanan IOT ve CRM sistemleriyle birlikte müşterilerimizi sektördeki ayrıcalıklar dünyasına dahil ediyoruz.

Servislerimiz ise; planlama, projelendirme, modelleme, sunum, bütçeleme, üretim, montaj ve bakım
aşamalarından oluşuyor.

Kuruluşunuzdan bugüne kadar ne kadar bir büyüme sağladınız? 2016 itibariyle cironuz ve müşteri sayınız nedir? Müşterileriniz arasında kimler var?
İstanbul Bahçelievler’de kurduğumuz yeni üretim tesisi ile bilgi, eğitim, teknoloji, insan sağlığı ve çevre bilinciyle yatırım yapmayı temel prensip olarak değerlendirerek, politikamız gereği, üretim ekipmanları ve makine parkurumuzla, üretimlerimize yeni bir boyut kazandırdık. Bu tesisle birlikte üretim kapasitemizi 5 katına çıkardık diyebiliriz. Finansal açıdan da bunun etkilerini yaşıyoruz. $10.000.000 yıllık ciromuz var, bu ciroyu 30’u aşkın kurumsal olarak nitelendirdiğimiz markalardan ve 1000’i aşkın perakende müşterilerimiz sayesinde yapıyoruz. Yatsan, English Home, Atasun Optik, Karaca, Adil Işık, Big Mamma’s, Schneider Electric, Oses Çiğköfte gibi bilindik markaları öncelikli müşterilerimiz olarak sayabiliriz.

Aynı zamanda araç giydirme, billboard, ışıklı tabelaya kadar pek çok alanda üretim de yapıyorsunuz değil mi? Üretim de burada mı?
Yalnızca bunlarla sınırlandırmak yanlış olur. Endüstriyel ürün kategorisine giren her ürünü tasarlayabilme ve üretebilme potansiyelimiz var. Işıklı ve ışıksız cephe panoları, çatı panoları, iç mekan panolar, totemler, pylonlar, cephe giydirme sistemleri ve ürünleri, yönlendirme ürünleri, dijital baskılı ürünler, fuar stantları, ürün tanıtım stantları, iç mekan duvar uygulamaları, 2 boyutlu ya da 3 boyutlu mağaza vitrin objeleri, kampanya yönetimini destekleyen ayaklı ve askılı ürünler, duvar kağıdı uygulamaları başta olmak üzere uzun bir ürün portföy listemiz var. Kısaca bir perakende mağaza, restoran, benzin istasyonu gibi çeşitli sektörlerde hizmet gösteren işletmelerin a’dan z’ye anahtar teslimi tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz.

Açık ve kapalı olmak üzere toplamda 7000 m² modern fabrikamızda üretmekte olduğumuz iç ve dış mekan endüstriyel reklam ürünleri üreterek, müşterilerimize uygun, kaliteli ve hızlı hizmetler vermeye devam ediyoruz.

Yatırımlarınızı hangi taraflara yoğunlaştırıyorsunuz? (baskı makineleri, tasarım vs.) 2016 itibariyle ne kadarlık bir yatırım yaptınız ve yapacaksınız?
Aslında her alanda gelişmeyi ve dönüşmeyi seven bir yapımız var. Bu sebeple yatırımlarımız da buna paralel ilerliyor. Sektördeki genç, dinamik aynı zamanda işlerinde profesyonel personelleri ekibimize katıyoruz. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıllara nazaran bu yıl makine yatırımımız bütçemizde önemli bir rol oynadı. $5.000.000’lık bir makine yatırımı yaptık. Bunun dışında 1-2 milyon $ kadar daha yıl sonuna kadar yatırım hedefliyoruz. Bunun dışında ar-ge çalışmalarımız yatırımlarımızda önemli bir rol oynuyor. Bu çalışmalarla birlikte teknolojiye olan hayranlığımız ve bağlılığımız da makinede yoğunlaşan ivmeyi arge çalışmalarına çeviriyor.

Reklamcılık son yıllarda oldukça büyüyen ve önem kazanan bir sektör. Oyuncuların sayısı hızla artıyor. Bu sektörde öne çıkabilmek, farklı olabilmek için ne yapıyorsunuz?
Bu kadar çok üretici içinde sivrilebilmek için teknolojiye, inovasyona, ar-ge’ye, pazarlama, tasarım ve üretim gücüne ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bu ihtiyaçlardan biri ya da birkaçı eksik olduğunda maalesef beklediğiniz konumda olamadığınızı fark ediyorsunuz. Bu sebeple doğru strateji ve planlama büyük önem taşıyor. Bununla doğru orantıda tesisimizden çıkan ürünler de dünya standartlarını yakalıyor. Bu gibi kriterleri doğru yorumlayabildiğimiz ve bunları bir arada tutabilecek ve geliştirecek sistemleri benimsediğimiz için bu karmaşa içinde öne çıkıyoruz.

Büyüme, yatırım hedefleriniz neler? Sunmayı planladığınız yeni hizmetler / ürünler olacak mı?
İhracatını yaptığımız ürünler, dünya üzerinde muadili yapılan ürünler, ve bu ihracatları çalıştığımız Türkiye merkezli şirketler aracılığıyla yapıyoruz. İhracat miktarımızı mevcut konjonktürde artırmamız pek olumlu gözükmüyor. Bunun önüne geçebilmek için yurtdışı odaklı yatırımlar planlıyoruz. Ve bu yatırımları yaparken hali hazırda; smart signboard, smart board, smart brand olarak geliştirmekte olduğumuz teknolojik ürünlerle gerçekleştirmek istiyoruz. Akıllı ev, akıllı telefon, giyilebilir kişisel akıllı asistanlara aşinayız. Biz de, akıllı mağaza, akıllı restoran gibi betimlemelerle perakende sektörünü yeniden şekillendirebileceğimiz, dünya çapında ses getirecek oluşumların temellerini attık. Gerekli ar-ge çalışmaları tamamlandı ve bu ürünlerle ilgili pilot uygulamalara başladık.

Marka değeri sizin için ne kadar önemli?
Günümüz dünyasında markalar arasında ciddi bir savaş yaşanıyor. Bu savaşta etik olan ya da olmayan bir çok saldırıya maruz kalıyorsunuz. Bu savaşta ayakta kalabiliyor ve bunları fırsata çeviren stratejiler geliştirebiliyorsanız marka olmanın önemini kavrayabilmişsiniz demektir. Bu konuyu önemsememek zaten yenilgiyi kabul etmek anlamına gelir.

Beğenilen ve değerli markalar arasına girmenin yolları neler?
Geçmiş yıllarda belirli bir hizmeti ya da ürünü, kaliteli ve beklenen şekilde müşterinize ulaştırdığınızda markanız değerli sayılıyordu. Ancak günümüz dünyasında bu temel hizmeti birçok marka doğru şekilde gerçekleştirmeye başladılar. Artık müşteriler markaların onlarla doğrudan etkileşimde olmalarını bekliyorlar. Ürün kalitesinin haricinde, ürünü korumaya yarayan ambalajdan, sosyal medyanın kullanımına kadar, markanın yüzünü gösterecek her platform ve her objede belirli bir standardın korunması gerekiyor. Ve tabii ki tasarım. Tüm bu standartlar korunurken tasarımların da alışılmışın dışında ve işe yarar olması da müşterilerin marka beğenisini doğrudan etkileyen faktörler arasında bulunuyor.

Marka değerinizi güçlendiren unsurlarınız neler?
Öncelikle tasarım/üretim aşamasında uyguladığımız sistemler ve çıkan ürünlerin müşteri beklentilerini
karşılayabilmesiyle marka değerimizi koruma altına alıyoruz. Bunun yanı sıra müşterilerimize, rakiplerinden bir adım öne çıkarabilecek ürünler sunmamız satın-alma piyasasında markamızı bilinir kılıyor. Ayrıca kurumsal kimliğimizi, web sitemizi, sosyal medya hesaplarımızı sürekli güncel tutuyoruz. Tasarım ve üretim ile ilgili bilgilendirici videolar çekerek, projelerin aşamalarıyla ilgili timeline formatında tasarımlar oluşturup bu hesaplarda paylaşarak da bir kitle oluşturduk. Bu kitlelerin büyümesi de marka değerimizi güçlendirecek inancındayız.

Markanızı sektörünüzde nasıl konumlandırıyorsunuz? Şirketinizin marka değerinde son dönemde nasıl bir değişim yaşadınız?
Markamızın bilinirliği geçmişte, kapasitesine göre sektörde normal seyrinde ilerliyordu. Son 2 sene içinde yapılan yatırımlar ve büyümeler ile sektörde öncü olmaya ve aranan/merak edilen bir isim haline gelmeye başladık. Gerek şirket içi iletişimimiz, gerek müşterilerle olan iletişimimiz, kurumsal kimliğimiz, sektöre bakış açımız, geliştirdiğimiz ürünler ve sistemlerle birlikte Türkiye’de takip edilen bir şirket haline gelmeye başladık. Bunun yanı sıra planlı bir şekilde Türkiye dışında da konum sahibi olmak istiyoruz.

Marka stratejinizin özünde ne var? Strateji oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?
Stratejimizin özünde daima inovasyon var. Bunu yalnızca ürün geliştirmede değil, kendi iç yapımızda da devamlı olarak kullanıyoruz. Bunu takiben empati. Özellikle müşteri ilişkilerimizde, müşterilerimizle empati kurabilecek personeller ediniyoruz. Ve bu konuda profesyonellerin yardımıyla personel eğitimleri sağlıyoruz.