Bizi Takip Edin:   

Avrupa Reklam
GenelTabela Terimleri: Açık Hava Reklamcılığı ve Tabela Sektörü Sözlüğü

Tabela Terimleri: Açık Hava Reklamcılığı ve Tabela Sektörü Sözlüğü

Tabela terimleri nelerdir? Uzun yıllardır hayatımızda olan açık hava reklamcılığı ve tabela sektöründe hangi tabela terimleri kullanıldığını hiç merak ettiniz mi? Sizin için açık hava reklamcılığı ve tabela sektörüne dair en çok kullanılan kelimelerden oluşan bir sözlük hazırladık.

Açık Hava Reklamı: İç ya da dış mekan fark etmeksizin, halka açık alanlarda yazılı ya da görsel mesaj içeren uygulamalara verilen ad. Herhangi bir ürünü veya hizmeti tanıtmak ve güçlendirmek amacıyla uygulanır.

Açık Hava Reklamcısı: Reklam alanı ve panoların tüm kurumsal kimlik yaratma süreçlerinden sorumlu olan, tasarımdan üretime, montajdan servis hizmetine kadar bu alandaki aşamaları gerçekleştiren firma.

Akrilik: Bir çeşit yüzey kaplama ve üretim malzemesi. Döküm ve çekim tekniği kullanılarak üretilmektedir.

A Tabela: Eşit uzunluklara sahip iki panonun, A şeklinde birleştirilmesiyle oluşan çift taraflı tabela çeşidi. İç açısı 90 dereceyi aşmayacak şekilde yerleştirilmektedir.

Banner: Direk, bina veya sabit çerçevelere geçici olarak monte edilen bir çeşit reklam uygulaması. Hafif kumaş ya da benzer vinil brandadan üretimektedir.

Reklam Alanları: İlan, reklam, pano ve her türlü mesaj içerikli materyalin yerleştirildiği hareketli veya hareketsiz alanlar.

İlginizi Çekebilir: Endüstriyel Reklam: Tabelanın Yapım Süreci

Tabela Terimleri

Billboard: Tanıtım amaçlı kullanılmaktadır. Belirli bölgelerde konumlandırılır. Billboard reklam alanları genellikle 4,5 m2’den büyük olur. Daha büyük ölçülere sahip olan üniteler ise bigborad ya da megaboard olarak isimlendirilmektedir.

Bina Giydirme: Bir binanın duvarlarına, dış cephe kaplamalarına, cam yüzeylerine ya da vitrinlere yapılan reklam ve tanıtım uygulamalarına verilen ad.

Çatı Reklamları: Binaların çatı veya üst korkuluk duvarı seviyesinden daha yukarı monte edilen reklam panoları. Binanın mimari yapısından bağımsız olacak şekilde konumlandırılmaktadır.

Çift Taraflı Tabela: Her iki yüzünde de yazılı ya da görsel içerikli tanıtım içeren bir çeşit reklam panosu.

Çok Yüzlü Pano: Üç ya da daha fazla cephesinde yazılı veya görsel içerikli tanıtım barındıran reklam tabelaları.

Dijital Baskı: Bilgisayar teknolojisi ise hazırlanan, baskı  makineleri aracılığı ile dijital ortamda hazırlanmış görsel tasarımların üzerine aktarılması işlemidir. Uygun bilgisayar programları ile püskürtme teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Endüstriyel Reklam: Genellikle imalatçılar tarafından yaptırılmaktadır. Üretim aşamalarında kullanılan hammaddeleri ve ekipmanların tanıtımını yapmak amacıyla gerçekleştirilen tanıtım uygulamaları.

Işıklı Pano: Yapım aşamasında ışıksız üretilmektedir. Ancak sonrasında monte edilen projektör ve benzeri harici ışık kaynakları ile aydınlatılan reklam panoları. Floresan, neon, LED gibi aydınlatma elemanları kullanılmaktadır.

İlan: Genellikle ticari amaç gütmeyen ve bilgilendirme amaçlı yapılan duyuru.

TABELA SÖZLÜĞÜ

Reklam Veren: Reklam üretmek ve yayınlatmak için bedel ödeyen gerçek kişi veya kuruluşa verilen ad. Amacı, ürettiği hizmet ya da ürün için talep yaratmak ve güçlendirmektir.

İlan Panosu: İlanların sergilendiği teşhir üniteleri olarak ifade edilmektedir.

Markalama: Kesme, delme, birleştirme ve buna benzer işlemlerin, iş makinesi üzerine işaretlenmesini ifade eder.

Serigrafi Baskı: Mürekkebin ipek kalıplarından geçirilerek baskı materyaline transfer edilmesi.

Panosuz Reklam: Panoya ihtiyaç duyulmaksızın, harflerin, sayıların ya da şekillerin direkt bir bina veya duvar yüzeyine uygulanmasını ifade eden bir reklam çeşidi.

PVC Afiş: Hafif ve geçici tanıtım ve reklam elemanlarından biri. Çeşitli baskı ve boyama teknikleri uygulanarak tasarlanmaktadır.

Reklam: Ürün veya hizmetin tanıtımını yapmak ve halkı satın almaya teşvik etmek için gerçekleştirilen etkinlikler.

Tabela: Levha ya da pano olarak da isimlendirilmektedir. Üzerinde reklam niteliği taşıyan kişiler, kurumlar ve sektörler hakkında bilgi veren teşhir ürünleri. Yazılı ya da görsel mesajların barındırmaktadır, farklı şekil ve ebatlarda olaşmaktadır.

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın!

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir